• Anasayfa
  • Genel
  • Türkiye’de Drone Kullanımı ve Yasal Şartlar

Türkiye’de Drone Kullanımı ve Yasal Şartlar

613

İnsansız Hava Aracı (İHA) olarak hayatımıza giren ve o zamandan beri hemen pek çok sektörde ve farklı amaçlarda kullanılan drone’lar, hayatımıza daha fazla girecek gibi duruyor. Buna meraklı olanların ise kafasında birçok soru var. Bu sorulardan en önemlileri Türkiye’de drone yasak mı ve drone kullanmak için izin almak gerekiyor mu?

Drone kullanımı

Drone kullanımı

Öncelikle şu soruya cevap verelim; Türkiye’de drone kullanmak yasak mı? Türkiye’de drone kullanmak yasak değil fakat belirli şartlara bağlı. Bu şartlar uçuş bölgeleri, cihazın niteliği, ağırlığı gibi durumlara göre izin ve belirli şartları gerektiriyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı bir İnsansız Hava Aracı Sitemleri Talimatı var. Bu talimatta tüm detayları bulabilirsiniz. Biz kısaca şöyle özetleyelim; Eğer kullanmış olduğunuz drone 500 gramın altında ise herhangi bir izin ya da onay almanıza gerek yok. Fakat 500 gram ve üzeri cihazlarda kayıt yaptırma zorunluluğu ve izin alma zorunluluğu vardır. Aynı talimatta izin alması gereken drone’ların listesi 4 farklı kategori olarak verilmiştir.

Drone kullanımı:

Bu kategoriler ağırlıklarına göre belirlenir. 500 gram ve 4 kilo arası drone’lar, 4 kilo ve 25 kilo arası drone’lar, 25 kilo ve 150 kilo arası drone’lar, 150 kilo ve daha üzeri ağırlıkta ki drone’lar.

Ayrıca yasal olarak drone’ların uçmasının yasak olduğu bazı bölgeler var. Havalimanı ve 9 km civarı, kalabalık alanlar ve bu alanların üstü, SHGM’de yayımlanan iniş ve kalkış yerleri, Askeri bina, tesis, cezaevi, silah fabrikası gibi sıkıntı teşkil eden yerlerde her türlü drone uçurulması yasaktır.

Kısacası drone 500 gramın altında ise ve yasak bölgelerde değilseniz, herhangi bir izin ya da onay almadan drone uçurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir