Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

408

Balık sezonunun açılması ile balıklar tekrar tezgahları doldurmaya başladı. Doğal olarak balıklara olan talep bugünlerde daha fazla arttı. Peki balık seçerken nelere dikkat etmeli, taze balık nasıl anlaşılır, hangi dönemlerde hangi balıklar tercih edilmeli bu konuda toplum olarak biraz eksiğimiz var.

Taze balık

Taze balık

Taze balık nasıl anlaşılır sorusuna cevap niteliğinde bir yazı hazırladık.

Taze balığın pulları oldukça parlak ve canlı olur. Fakat tezgahlarda kullanılan ışıklandırma sistemi hemen her balığı zaten parlak gösteriyor. Bu nedenle alacağınız balığın üzerine parmağınızla dokunmanız faydalı olacaktır. Pulları sert ise ve daha önemlisi pulları dökülmüyorsa balığın taze olduğunu söyleyebiliriz. Pulları dökülen, mat görünen ve oldukça yumuşak pullara sahip olan balıklar yüksek ihtimal bayattır. Taze bir balığın üzerine parmağınızla bastığınızda orada bir çukur oluşmaması gerekir. Eğer balık çöküyorsa o balığı almaktan kaçınmalısınız.

Balıklarda bir diğer önemli kriter solungaçlardır. Taze balığın solungaçları canlı bir kırmızı renge sahiptir. Tezgahta ki balıkların canlı durması için özellikle mürekkep ile renginin değiştirilmesine şahit olduk. Bu nedenle orayı da parmak ile kontrol etmekte fayda var.

Taze balıkların belki de en net anlaşılacağı kriter gözleridir. Taze balıkların gözlerine baktığınız zaman oldukça net ve canlı durur. Eğer gözlerde bir bulanıklık varsa, o balığın oldukça fazla beklediğini bilebilirsiniz. Gözleri buğulu olan balıkları almamayı tercih etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir