Tapuda Yazan Kat İrtifakı Nedir?

463

Ev almak isteyenler, hatta ev alırken bankalardan ev kredisi çekmeyi planlayan kişiler çok dikkatli olmalıdır. Çünkü kat istifakı, kat mülkiyeti, iskân belgesi gibi terimlerin ne anlama geldiği, bu terimleri içeren belgelerin yükümlülüğü gibi konularda özenli davranılması gerekmektedir.

Tapuda kat irtifakı

Tapuda kat irtifakı

Kat İrtifakı

Henüz tamamlanmamış veya tamamlanmış olan bir projenin üzerinde kat mülkiyetinin kurulmasına hak tanınması (izin verilmesi) anlamı taşımaktadır.

Herhangi bir arsa üzerinde yapılmakta olan ya da ileride yapılması planlanan birden fazla yapının kat, daire, büro, mağaza, depo, salon vb. bölümlerin belirlenmesi ile söz konusu arsa üzerindeki paydaş ya da malikler tarafından arsa payına paralel olarak düzenlenen irtifak hakkına kat irtifakı denilmektedir.

Kat irtifakı arsanın ortakları (paydaşları) ya da malikleri lehine ve arsa payına orantılı olarak kurulmaktadır. Arsa payının devredilmesi durumunda, ona bağlı olan kat irtifakı da otomatikman devredilmiş olmaktadır.

Kat irtifakı tapu siciline tescil ve resmi senet ile doğar (belirlenir). Resmi senet ise tapu sicil müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir.

Kat İrtifakı Alma Aşamaları Nelerdir?

Ev ve dükkan gibi gayrimenkuller projelerin inşaat sürecinde ve henüz tamamlanmamışken satın alındığında müteahhit projenin satılmış olan bölümüne kat irtifaklı arsa tapusu verir. Kooperatif satın alındığında ise yapının bitiş sürecine gelindiğinde ve kuraların çekilmesinden sonra kat irtifakı verilmektedir. Arsa sahibinin müteahhitten ev ya da dükkân talep etmesi durumunda mülkün zaten kendisine ait olması nedeni ile kat irtifakı verilmektedir.

Kat İrtifakı İle Kat Mülkiyeti arasındaki Farklar Nelerdir?

Kat mülkiyeti kanununa bağlı olarak arsa üzerine yapılacak olan inşaatın proje onayından sonra kat mülkiyetine geçişine ve tapu kütüğüne kayıt edilmesi gibi işlemlerin tamamlanması gerekmektedir.

Kişi ya da kişilerin (bir ya da daha fazla kişilerin), bir binada belli alanlar tamamlandıktan sonraki aşamada, bölümlerin sahibi olduğunu belirleyen duruma kat mülkiyeti denmektedir. Kat, daire, dükkân, salon, park yeri, mahzen vb. bölümlerden sahip olunan alanlar maliki için bağımsız mülkiyet hakkı olarak tanımlanmaktadır. Kat irtifası arsa tapusu şekline iken kat mülkiyeti bitmiş inşaat şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir