OLED Nedir?

431

OLED nedir? Organic Light Emitting Diode kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir teknolojik terimdir. Başka bir tabir ile Organik LED denebilir. Anlamı ise ışık yayan diyottur. OEL Organic Electroluminescent Device ismi ile de anılan bu ekranlar aynı zamanda Organic Light Emitting Diode şeklinde de bilinir.

OLED ekranlar temel olarak iki elektriksel kontak (elektrot) arasında kalmış olan ışık yayan bir dizi ince film organik katmandan oluşmaktadır. OLED’ler molekül ağırlığı düşük olan organik malzemelerden (SM-OLED) veya polimer bazlı materyalden (PLED , LEP) oluşmaktadır. Farklı katmanlara sahip olan LCD’ler ve FED‘ lerden farklı olarak OLED’ler monolitik (tek katmanlı)dırlar. Çünkü yapılması esnasında tüm katmanlar diğeri üzerine kaplanarak yekpare olacak şekilde üretilmektedir. Düz ekranlar için geliştirilmiş olan OLED teknolojisi Kodak şirketi tarafından geliştirilmiştir. LCD ekranlara alternatif olarak geliştirilmiş olan OLED ekranların en önemli avantajı da düşük enerji tüketmeleri, ince ve hafif olmalarıdır. Bu avantajları nedeniyle son akıllı telefonlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Ayrıca renkli ve geniş görüş açısı sağlamaları da çok önemli bir özellik. OLED için tek iyi olmayan eleştiri ise zamanla parlaklığını yitirmesi olmuştur. Arkadan aydınlatmaya gerek duymayan OLED ekranlar genellikle cam üzerinde üretilmektedir ancak plastik ve kıvrılabilir malzemeler üzerinde de olabilmektedir. Buna örnek vermek istersek Universal Display’in yaptığı fleksibl (kıvrılabilir olan) OLED modeli olan “FOLED” böyledir. Bu türde ekranlar üretilmesinin ileride taşınabilir cihazlarda devrim yaratabilecek potansiyelde olabileceği konuşuluyor. Örneğin cebinizden bir kalem çıkardınız ve çekince açılıyor, üzerine rulo halinde sarılmış bir ekran ortaya çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir