Migren Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

264

Migren, toplum arasında sadece belirli aralıklarla olan baş ağrıları olarak bilinir. Fakat migren bundan daha fazlasıdır ve otonom sinir sisteminden kaynaklanır. Bio-elektriksel bir hastalık olan migren, özellikle atak esnasında sindirim, damar, dolaşım gibi temel işlevlerin aksamasına neden olur. Ayrıca sadece baş ağrısı olarak ortaya çıkmaz, migren belirtileri arasında koku, ses, ışık hassasiyeti, bulantı, kusma gibi durumlar da vardır. Özellikle migren hastalarının %60’ında psikolojik olarak depresyon ve anksiyete neden olduğu gözlemlenmiştir. Üstelik her 4 kadından 1’i ve her 12 erkekten 1’ibu hastalıktan şikayetçi olacak kadar da aygındır.

Herkesin merak etiği ve sorduğu soru migren neden olur? Bu sorunun cevabı o kadar uzun ki yazmakla bitmez. Temel olarak Stres, yorgunluk, Yanlış yiyecek ve içecek seçimleri, Açlık, uyku düzensizliği, hormonal sebepler ve diğer birçok çevresel faktörler migrene neden olabilir.

Peki, migren’in tedavisi var mı? Doktorların uyguladığı yöntemler hem psikolojik, hem de fiziksel tedavilerin aynı anda uygulanmasına dayanıyor. İlk olarak hastaların anlattıkları detaylı olarak kaydedilir. Özellikle ağrı ile ilgili tüm detaylar ve özellikler sorulur. Ailede ki sebebiyet verici alanların tamamı kaydedilir ve migrenin ortaya çıkması ile gelişim süreci ile ilgili bir zaman çizelgesi yapılır. Buna neden olan bozucu faktör böylelikle tespit edilmeye çalışılır. Bunun sonucuna göre kişiye özel bir nöral terapi tedavi uygulanır. Sinir sistemi düzenlenir, adaptasyon sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir