• Anasayfa
  • Genel
  • Mide Ülseri Nedir? (Nedenleri, Teşhisi, Tedavisi)

Mide Ülseri Nedir? (Nedenleri, Teşhisi, Tedavisi)

404

Midenin yapısı, mide ülserine neden olan bakteriler, belirtileri, teşhisi, tedavisi ve beslenme şekli nasıl olmalıdır?

Mide ülseri

Mide ülseri

Ülser aslında yara demektir, midede midenin asitli suyu ile temas eden bölümlerde meydana gelen yaralar ülser adını alır. Bazı durumlarda ülserler midede değil on iki parmak bağırsağında da görülebilir. Aşırı stresli gergin bir yaşam sürenlerde, aşırı asitli içecekler kullananlarda ülser gelişebilir. Kadınlara ve erkeklere oranlandığında mide ülseri erkeklerde kadınlara nispeten daha sık görülmektedir.

Midenin Yapısına Genel Bakış

Midemiz yiyeceklerin parçalandığı organlardan biridir. Yiyeceklerin hepsi midede parçalanmaz. Bazı yiyecekler daha ağızda iken parçalanır, bazıları mide organında bazıları bağırsaklarsa işlem görür. Mide, içerdiği çok güçlü asitlere sahiptir. Ölüm anını takip eden günlerde ölünün karnının şişmesi ve mide özsuyunun patlayarak hem mideyi yiyip yok etmesi ile diğer bozulmuş organlar da mide asidinden etkilenir ve daha çabuk parçalanırlar. Bazı insanlarda reflü hastalığı geliştikçe, ağızlarına kadar çıkan mide asitlerinin çok kötü ve keskin tadını alırlar. Besinlerin sindirilmesi için pepsin asit gibi güçlü parçalayıcılara ihtiyaç vardır. Midemiz bu aside karşı nasıl kendini koruyabiliyor sorusu akla gelebilir. Canlı insanlarda yaşam sürerken mideyi iç taraftan koruyan mukus PG bileşimleri mevcuttur ve aside karşı midenin iç duvarını bunlar korur.

Mide Ülserine Neden Olan Bakteriler

Mide ülserine neden olan en bilinen bakteri türü HelicoBacter bakterisidir. Ayrıca henüz tespit edilemeyen bir çok virüs ve bakteri çeşidi de mide ülserini tetikleyebilir. Bu bakteriye karşı çeşitli ilaç tedavileri geliştirilmiştir. Hastalıklar arasında en kolay tedavi edilebilen hastalıklar mide hastalıklarıdır. Kanser bunların dışındadır.

Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Mide ülseri belirtileri arasında mide ekşimesi ve kesintisiz olarak ekşimenin devam etmesi, mide bulantısı, kusma, midede hazımsızlık şişkinlik gaz oluşumu gibi belirtiler mide ülseri belirtileridir.

Mide Ülseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Doktorların işini kolaylaştıran endoskopi ve radyolojik veriler mide ülseri teşhisi için yeterli bilgiyi verir. Ayrıca kan tahlilleri ve idrar dışkı tahlilleri de istenebilir. Radyolojik veriler tek başına mide ülseri teşhisi için yeterli olmadığında endoskopi ve hatta mideden parça alımı biyopsi yapılarak hangi zararlı mikro organizmaların var olduğu ortaya çıkarılabilir ve bu zararlı mikro organizmalara karşı geliştirilen ilaçlar verilebilir.

Mide Ülseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk akla gelen mide asidini düşürecek ilaçların verilmesi ve böylece hastanın rahatlatılmasıdır. İlaç tedavisi ve cerrahi tedavi mide ülseri tedavisinde kullanılan yöntemlerdir.

Mide Ülseri Olanlar Nasıl Beslenmelidir?

Mide ülseri olanların sıradan insanlardan beslenme açısından daha hassas olduğunu hatırlamak gerekir. Mideleri daha hassas olan bu insanların tüketeceği besinler de dikkatli seçilmelidir. Sigara mide ülserini tetikleyen bir zararlıdır. İçki aynı şekilde mideye çok zarar verir. Umutsuzluk kaygı stres mide ülserini tetikler. Bunlardan uzaklaşmak; hafif yiyecekler tüketmek, mideyi tıka basa doldurmamak, aşırı yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler tüketmemek, kafanıza göre ilaç kullanmamak, egzersiz yapmak faydalı olacaktır. Süt tüketimi yararlıdır. Gece atıştırmaları mide ülseri belirtilerini belirginleştirir. Asitli içecekler ülserli mide için zararlıdır. Doğal besinler ve organik besinler ile beslenmek ve az yemek ilaçları muntazaman kullanmak ve rutin kontrolleri ihmal etmemek, bir mide ülseri hastasının alabileceği bireysel önlemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir