Lansman Nedir, Ne İşe Yarar?

310

Lansman, ortaya çıkarma, tanıtım yapma anlamına gelen Fransızca kökenli bir kelimedir. Günlük yaşantımızda çok sık duyduğumuz, özellikle televizyon da reklam amaçlı tanıtımların ifade edilmesinde, piyasaya yeni çıkan bir ürünün tanıtımının yapılmasında sürekli karşımıza çıkan bir kelimedir.

Lansman Fiyatı Ne Anlam İfade Etmektedir?

Piyasaya ilk kez çıkarılan ve tanıtımının yapıldığı ürünün bu süreç içindeki fiyatına lansman fiyatı denilmektedir. Hiç şüphe yok ki lansman fiyatı asıl fiyata göre her zaman için çok daha avantajlıdır. Televizyonda lansman fiyatı olarak açıklanan ve piyasaya yeni tanıtımı yapılan bir araba ya da daire gibi tanıtımların, bu fiyatların değerinin çok altında olduğunu ifade eden bir kelime olarak kullanılmaktadır. Yani bu demektir ki kısa bir süre sonra gerçek fiyatı ile satışa sunulacaktır, lansman değeri avantajını kaçırmayın anlamı ima edilmektedir. Örnek verilmesi gerekirse, önümüzdeki sene satışa sunulması planlanan bir aracın lansman fiyatı 110.000 TL olarak belirlenip duyurulduğu halde, bu aracın piyasaya çıktığı andan itibaren 120.000 TL- 130.000 TL gibi fiyatlarla satılacağını anmalıyız.

Lansman Fiyatının Avantajı Nedir?

• Piyasaya yeni ürün süren firmalar, kar marjını en aza indirir.

• En cazip lansman fiyatını belirleyerek, ilk kez piyasaya sürülen ürünün daha fazla müşteriye ulaşmasını sağlar.

• Değerinin altındaki lansman fiyat ilanı ile piyasada kendisine yer eder.

• Malı lansman fiyatı ile alan alıcı daha sonra tamamlanan projeden büyük karlar elde etmektedir.

Lansman Nasıl Yapılmaktadır?

Kelime anlamı ürünün tüketiciye tanıtılması olan lansman, ilk tanıtım sırasında bir lansman fiyatı belirlemek durumundadır. Tanıtılan ürünün tercih edilebilmesi için lansman fiyatı tespiti son derece önemli bir konudur. Kısaca, ortalama bir ürün iyi bir lansmanla çok başarılı olurken, yetersiz ve kötü yapılan bir lansman ile çok iyi bir ürün başarısız olabilmektedir. Bu nedenle hem lansman fiyatı tespitinde hem de tanıtım tekniklerinde dikkatli ve özenli tespitler yapılmalı ve ilk tanıtımın önemi göz ardı edilmemelidir. Piyasaya yeni ürün sürme hazırlığındaki firmalar bu nedenle kar marjını da en aza indirmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir