Konut kredileri ne olacak?

91

Konut kredileri ne olacak sorusu ev almak ve satmak isteyen herkesin sürekli aklında olan bir konu ve soru. Ülkenin ekonomik durumu, dolar ve diğer etkenler ile birlikte artan faizler uzun süredir devam ediyor. Bu durum birçok sektöre olumsuz anlamda yansıdığı gibi, tüketicilerede büyük zararlar verdi. Bu gruplardan biriside mütahit ve ev almak isteyen vatandaşlar oldu ve olmaya devam ediyor.

Konut kredisi faiz oranları uzun süredir çok yüksek, bu yüzden emlak piyasası resmen can çekişiyor. Ne ev almak isteyenler ev alabiliyor, nede mütahitler ev satabiliyor. Kısaca bu durum herkesi olumsuz anlamda etkiliyor doğal olarak. Ev almak isteyen vatandaş aldığı ev kadar hatta daha fazla faiz ödemek durumda kalıyor, ev satmak isteyen mütahit, emlakçı ve ev sahipleride kredilerden faizlerden dolayı evinin daha ucuza satmak durumunda kalıyor veya satmamak durumunda. Durumu yerinde veya zor durumda olmayan ev sahipleri faiz oranlarının düşmesini bekleyebilir ama satmak zorunda olan insanlar mecburen satabilmek için çok daha ucuza satıyor.

Konut kredisi faizleri ne olacak?

Bugün merkez bankası bu ve benzeri konularla ilgili toplantı yapacak. Üç karar çıkabilir:

  • Faizler aynı kalabilir.
  • Faizler düşebilir.
  • Faizler yükselebilir.

Ekonomistlere göre faizler yüksek ihtimalle aynı kalacak. Mart ayında düşmesini bekliyorlar. Faizler düşerse açıkçası durumlar dahada düzelir, eğer yükselirse zaten durumlar ortada. Kimilerine göre oyalama söz konusu faiz indirimine gidilmeyecek, kimilerine görede ne olacağı hiç belli değil. Bütün gözler, herkes merkez bankasının bugün yapacağı toplantıdan çıkan sonuca açıkçası dört gözle bekliyor.

Uzun lafın kısası: Konut kredileri ne olacak? sorusu halen merak konusu. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir