• Anasayfa
  • Genel
  • Katılım Bankası ile Çalışmak Caiz mi, Günah mı?

Katılım Bankası ile Çalışmak Caiz mi, Günah mı?

314

Katılım bankaları (eski adı ile finans kurumları) bilindiği gibi faizsiz olarak çalışmayı esas almış finans kurumlardır. Bu kurumlara genel anlamda bakıldığında, faizsiz bankacılığın temelini oluşturan mudarebe (emek sermaye ortaklığı) ya da murabaha (müşterilerin ihtiyaçları olması durumunda nakit temin etmek) gibi ihtiyaç duyulan malın peşin alınarak taksitle satmak şeklindeki bir yöntemle çalışan bankalar olduğunu görürüz.

Katılım bankası

Katılım bankası

Katılım Bankaları ile Çalışmak Caiz mi?

Katılım bankaları İslami temellere dayalı fon toplayarak tasarrufu değerlendirme ve kredi verme yöntemi olacak şekilde ise faiz yerine kar zarar ortaklığı temeline dayalı olarak çalışmayı ilke edinen kurumlardır. Burada bankaların kurulmasındaki esas amaç, sahiplerine helal yollar aracılığı ile ticaret olanağı sağlamak olup, faiz alıp verme konusunda duyarlı ve aşırı hassas olan kişilerin sermaye ve nakit ihtiyaçlarını faizsiz bir biçimde temin etme olanağı tanımaktadır. Bu nedenle kurulmuş olmalarına rağmen Türkiye’de faaliyet gösteren katılım bankalarının işleyişine bakıldığında tüm işlemlerin caiz olduğunu söylemek maalesef pek de mümkün görünmemektedir.

Katılım Bankalarında Bulunan Hesap Türleri Ve Çalışma Şekilleri

TL Hesap; Tasarruf sahibi olan bireylerin birikimlerini TL üzerinden yatırdıkları hesap türüdür.

Döviz Hesabı; Tasarruf sahibi olan bireylerin paralarını döviz üzerinden yatırdıkları hesap türleridir. Tasarruf sahipleri kimi zaman döviz yatırarak kimi zaman TL olarak yatırarak fakat döviz değerlerine göre hesaplanarak döviz hesabı açtırabilmektedir. Hesabı döviz olarak açtırmayı düşünen kişiler piyasayı oldukça dikkatli takip etmelidir. Döviz satın almak bir sarf işlemi çeşididir. Dolayısı ile bedellerinin ikisinin de peşin verilmesi gerekmektedir. Bankadan döviz alışverişi yapan bir kişi dövizi görmez bu nedenle kabzın gerçekleşip gerçekleşmediği sorusu akla gelebilir yani emin olmayabilir.

Bir diğer anlatım biçimi ile Ribe’n Nesie yani vade faizinin işleyip işlemediği konusu akla gelebilir. Döviz alınması sırasında işlemin gerçekleştiği anda söz konusu miktarın müşterinin hesabına geçmiş olması kabz hükmünde olduğundan dolayı bu şekilde bir endişe ve şüphe gereksizdir. Söz konusu paranın istenildiği zaman çekilebileceği konusu herhangi bir endişeye meydan verilmemesi gerektiğini göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir