iPhone’da Zil Sesi Nasıl Değiştirilir?

294

iPhone kullanıcılarının en fazla sıkıntı yaşadığı durumlar zil sesini istediği şekilde değiştirememek. Özellikle iTunes 12 sürümünün öncesinde işlemlerin biraz karışık olması birçok kişinin zil sesini istediği şarkılar ile belirleyememesine neden oluyor. Bu nedenle hem iTunes 12 sürümünün öncesinde, hem de iTunes 12 sürümü öncesi zil sesini nasıl değiştireceğiniz konuya değinmeyi görev bildik.

iPhone zil sesi değişikliği için iTunes 12 sürümünden daha eskisini kullanıyorsanız, şarkıyı iTunes’de bularak sağ tıklayıp “bilgi ver” seçeneğine basıyoruz. Karşınıza çıkan kısımdan seçenekler kısmına girip şarkının istediğiniz kısmını en fazla 40 saniye olarak belirliyoruz. İstediğimiz 40 saniyelik alanı işaretledikten sonra tekrar sağ tıklayıp “AAC oluştur” seçeneğini seçiyoruz. Bu 40 saniyelik müzik dosyasını Finder ya da Windows Gezgini yardımıyla formatını değiştirip M4R dosyası haline getiriyoruz. Artık bu dosyayı iTunes üzerinden zil sesi olarak ayarlayabiliriz.

Yukarıda anlattığımız iPhone zil sesi değişikliği eski ve uzun yöntem. Şimdi başka alternatif yollar da var. İnternette bulunan Melofania.com gibi müzik düzenleme sitelerinden istediğimiz şarkının 40 saniyelik alanını seçip, “.m4r” formatında indiriyoruz. Eğer isterseniz iTunes kullanmanıza gerek kalmadan CopyTrans programını indirerek işlemini yapabilirsiniz. Uygulamayı kurup, açtıktan sonra sol üst kısımda bulunan “Melodiler” bölümünü açarak 40 saniyelik melodinizi buraya sürükleyebilirsiniz. Bu melodi iPhone-ayarlar-zil sesleri kısmında yer alacaktır. Bu uygulamayı kullanmak için tüm sürücülerinizin yüklü olması gerektiğini belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir