iPhone X Pil Ömrünü Uzatmak: 3 Öneri

524

2716 mAh batarya değeri ile karşımıza çıkan iPhone X pil ömrünü uzatmak yada başka bir deyişle batarya performansını arttırmak için neler yapmak gerekiyor?

Düşük güç modu

iPhone X pil ömrünü uzatmak için öneriler.

iPhone X, tüm dünyada en çok beklenen akıllı telefonlardan bir tanesi oldu ve bununla övünmesi de gayet doğal. Muhteşem bir tanıtım ile karşımıza çıkan bu telefonun özellikleri ise tartışma yok ki oldukça şaşırtıcı; ancak teknik özelliklerine bakıldığında, bataryanın 2716 mAh değerinde olduğunun görülmesi ile kafada soru işaretleri oluşmaya başladı bile; acaba iPhone X’in bataryası günü kurtarmaya yeter mi? Bunun için, pek çok teknoloji haberleri kanalı incelemelerde bulunuyor. Bu yazımızda, bu incelemelerden de yararlanarak, iPhone X pil ömrünü uzatmak için 3 güzel öneride bulunacağız.

iOS 11 Dark Mode

iOS 11 Dark Mode

1. Dark Mode Kullanımı

Apple iPhone X, iOS 11 ile birlikte gelen muhteşem bir özelliğe sahip ve bu durum aslına bakarsanız büyük bir batarya tasarrufuna yol açıyor: Dark Mode. Türkçe’de “Akıllı Tersine Çevir” modu olarak görüntülenen bu modu kullanarak, renkleri tamamı ile tersine çevirebiliyorsunuz ve böylece çoğu uygulama, karanlık bir tasarımda karşınıza çıkıyor. Dark Mode’un iPhone X’in OLED ekranı ile etkileşimi sayesinde; iPhone X pil ömrünü uzatmak %60’a kadar mümkün olabiliyor; zira, OLED ekranlar siyah ve siyaha yakın renkleri kullanırken çok daha az pil harcıyor. Siz de, iPhone X aldıysanız ve bataryanız günü kurtarmaya yetmiyorsa; Dark Mode özelliğini mutlaka deneyin!

Hızlı hızlı. :)

Hızlı hızlı. 🙂

2. Ekranı Açıp Bütün İşlerinizi Halledin

Sadece iPhone X değil, bütün akıllı cihazlarda bu yöntem geçerlidir aslına bakarsanız. Gerek OLED, gerekse HD ekranlar üzerinde pil ömrünü uzatmak için, ekranı açtığınız an bütün işlerinizi halletmeye bakın ve ekranı sürekli açıp kapatmayın. Akıllı cihazınızın ekranını sürekli açıp kapatmanız, sürekli güç harcamaya sebebiyet verir ve iPhone X pil ömrünü uzatmak için en doğru yollardan bir tanesi; ekranı çok sık açıp kapatmamaktan geçer. Elbette, bunun anlamı iPhone X’inizi günde sadece iki defa açıp işlerinizi halledin; bir daha da açmayın değil. Ancak bu duruma dikkat ettiğiniz vakit; telefonunuzun pil performansının gözle görülür biçimde arttığını fark edebilirsiniz.

3. Siyah Duvar Kağıdı Kullanın

Siyaha çalan renklerde bir duvar kağıdı kullanmak, iPhone X pil ömrünü uzatmak için iyi bir yoldur. Birinci öneride değindiğimiz gibi, iPhone X OLED ekran teknolojisi kullanmaktadır ve OLED ekranlar kapalı renklerde pil tüketimini en aza indirgemek için biçilmiş kaftandır. Bu sebepten, yapılan çalışmalarda siyaha çalan renklerin hakim olduğu duvar kağıtlarını kullanan iPhone X kullanıcılarının günlük pil ömürlerinde %15’e varan tasarruf elde ettiği görüldü.

Yukarıdaki 3 önerinin yanında, elbette ekran parlaklığını düşürmek, sürekli olarak düşük güç modunda kullanmak ve belli başlı uygulamaların arka planda çalışmasını engellemek de; bilinen ve batarya tasarrufunu arttırmak amacıyla kullanılan yollardan birkaçıdır.

Düşük güç modu

Düşük güç modu

Ayrıca belirtmek istediğim bir diğer noktada marka model farketmeksizin, bütün akıllı telefonlarda bataryanın daha uzun süre bizimle kalabilmesi için bu önerileri dikkate almalı ve alışkanlık edinmeliyiz. Örneğin sürekli olarak düşük güç modunda kullanmak gibi. İOS cihazlarda şarjımız %20’nin altında iken ve kendimiz aldığımızda düşük güç moduna geçer ve şarja taktığımızda %80’den sonra otomatik olarak düşük güç modundan çıkar. Bu yüzden denetim merkezine düşük güç modu’nun kısayolunu eklemek bize büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir