iPhone için En İyi Not Alma Uygulamaları

602

Bu yazımızda, iPhone için en iyi not alma uygulamaları hakkında bir sunum yapmaya çalışacağız.

Türkiye’de iPhone kullanan pek çok insan var ve bakıldığında, iPhone kullanan kesimin genellikle öğrenci yahut belli meslek gruplarından işverenler, ofis çalışanları olduğu görülebiliyor. İster öğrenci isterse ofis çalışanı olsun, bu insanların not alma gereksinimi çoğunlukla had safhada olabiliyor. Gereksinimlerinizi, elbette iPhone’un resmi not alma uygulaması da şüphe yok ki karşılayabilir ancak hem senkronizasyon özellikleri hem de pek çok dikkat çekici avantajı ile aşağıdaki uygulamaların da işinize yarayacağını belirtmekte fayda var. Sıralama, herhangi bir en iyiye göre oluşturulmadı, bu sebepten, ihtiyacınıza uygun olarak dilediğinizi seçip kullanabilmeniz mümkün!

Evernote

Evernote

Evernote

Dönemin en iyi not alma uygulamalarından bir tanesi, Evernote. Açık kaynak projesine sahip olmayan ve premium üyelik paketleri de bulunan Evernote’u, ücretsiz üyelik ile kullanırsanız iki cihazla senkronize halde kullanabiliyorsunuz; premium üye olduğunuzda ise bu cihaz sayısının yanında, aylık senkronizasyon kotanız da epey artıyor. Öğrenciler için bedava üyeliğin biçilmiş kaftan olduğu söylenebilirken, zannımca ofis personelleri ve takım olarak çalışanlar için premium üyelik gerekebilir.

Windows, Mac OS ve daha pek çok platformda çalışabilen ve en iyi not alma uygulamalarından biri sayılan Evernote’u ücretsiz bir biçimde iPhone’unuza indirebilirsiniz. Uygulamanın gerek metin biçimlendirme gerekse senkronizasyon alanındaki başarısı; şüphesiz onu en iyi kılan niteliklerden.

Bear

Bear

Bear

Bear, aslına bakılırsa henüz Evernote’a nazaran çok yeni bir not alma uygulaması ancak güçlü özellikleri kendisini kısa süre içerisinde iPhone için en iyi not alma uygulamaları potasına soktu. Bakıldığında, Mac OS ile güçlü bir senkronizasyonu bulunan; sade bir tasarım ile yola çıkan Bear, kullanımı çok basit bir uygulama. Evernote’a nazaran premium üyelik avantajı daha ucuz ve daha avantajlı olan Bear’da; ücretsiz üyelik ile de pek çok şeyi yapabilmektesiniz. Bu sebepten, tarafınıza Bear’da ücretsiz üye olarak başlamanızı öneriyorum.

Metinleri biçimlendirmek için tamamı ile Markdown kullanan ve diğer platformlardan not senkronizasyonu gerçekleştirebilen Bear’a geçmek, çok basit. “İmport” dediğimiz özellik, bütün notlarınızı çok kısa sürede Bear içine aktarabiliyor.

Özellikle Mac ve iPhone kullanıcıları için önerebileceğim bir not alma uygulaması olan Bear’i kesinlikle deneyin. Kısa sürede, vazgeçilmez not alma uygulamanız olacaktır.

Onenote

Onenote

Onenote

Microsoft’un en kallavi işlerinden bir tanesi olan Onenote da iPhone için en iyi not alma uygulamaları yazısına girmeyi hak ediyor. Özellikle öğrencilerin ders notlarını almak amacıyla bolca kullandığı bir aplikasyon olan Onenote ile hemen her türlü notu alabilmektesiniz. Farklı şablonları bulunan ve online bir biçimde telefonunuza ücretsiz senkronize edilebilen; cihazlar arası geçişler yapabileceğiniz Onenote; Windows, Mac ve daha pek çok platformda kullanılabiliyor; ayrıca uygulamanın bir de Web tabanlı işletimi mevcut.

Biçimlendirme için Markdown değil de Word için kullandığı biçimlendirme sistemini özümseyen Onenote’ta; ayrıca PDF ve ses dosyalarınızı da rahatlıkla kaydedebiliyor, mobil / masaüstü cihazlarınıza bulut biçiminde senkronize edebiliyorsunuz.

Sunum ve benzeri pek çok iş için Onenote’un biçilmiş kaftan olduğunu belirtebilirim.

Simplenote

Simplenote

SimpleNote

Evernote’un açık kaynaklı versiyonu olarak düşünebileceğiniz SimpleNote da; sade, hoş tasarımı ile dikkat çeken ve kullanımı çok basit olan uygulamalardan. Sadece text biçimindeki notlarınızı almanız için dizayn edilmiş SimpleNote’ta; geliştirmeler aylık olarak yapılıyor ve gerek uygulamanın açık kaynak olması gerekse sade düzeni; onu iPhone için en iyi not alma uygulamaları kümesine alıyor.

Sadece metin biçiminde notlar almaya ihtiyacınız varsa; tavsiyem SimpleNote’u denemeniz şeklinde olacaktır.

Sonuç:

Yukarıdaki dört uygulama da, iPhone için başarılı not alma uygulamaları içerisinde sayılabiliyor ve bu uygulamaları ücretsiz bir biçimde kullanabiliyorsunuz. İhtiyacınıza göre bir araştırma yaparak yukarıdaki dört uygulama içerisinden birini indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz; yahut hepsini indirerek, direkt olarak deneyimleyerek aralarında bir tercihe yönelebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir