• Anasayfa
 • Genel
 • Hayatta Kalmak İçin Bıçak Kullanım Şekilleri

Hayatta Kalmak İçin Bıçak Kullanım Şekilleri

739

Bıçak kolay temin edilebilen çok yönlü ekipmanlardan biridir bu yüzden konumuz: Hayatta Kalmak İçin Bıçak Kullanım Şekilleri. Hayatta kalma malzemeleri listesinde ilk başlarda bulacağınız garanti bir şey varsa oda bıçaktır.

Çeşitli bıçaklar

Çeşitli bıçaklar

Bu biraz tuhaf gelebilir. Bıçaklar hakkında ne anlatabilirsin kesiyorlar işte diyebilirsiniz. Ancak bu sadece biridir. Bu yazıda, felâket sırasında, doğada veya gerektiğinde bıçağın birkaç kısa bilgi ile nasıl kullanışlı olabileceğini anlatacağım.

Bıçak kullanım şekilleri.

 1. Öz Savunma – Herşeyden önce, bıçak bir silahtır. Hem insanlara, hem de vahşi hayvanlara karşı savunma amaçlı olarak kullanılabilir ve güvenlik sağlanır.
 2. Yol Açma – Bıçağınız yeterince büyükse pala gibi, hareket halindeyken yoğun çalılıkta yolunuzu açmak için kullanabilirsiniz. Değilse daha iyi bir erişim için, güçlü bir çubuğun ucuna bağlayın.
 3. Avcılık – Bir bıçak iyi bir silah olmakla kalmaz, aynı zamanda fırlatıldığında ölümcül olabilir, bir hayvana atmak için bir mızrak yapabilirsin ayrıca bunlar için pratik yapmalısınız.
 4. Ahşap Ayırma – Ahşabı bir bıçakla bölmek için, ayrıca bir ahşap parçaya daha ihtiyacınız olacak. Bıçağınızın keskin tarafını bölmek istediğiniz ağacın veya kütüğün üzerine yerleştirin. Sonra ahşap parçanızı alıp bıçağınızın sırtına arkasına vurun eğer vurmak için ahşap bulamazsanız taş veya sert herhangi bir cisimde olur. Sonunda, kütük veya ahşap parçalanır. Çift taraflı bıçaklar bu iş için uygun değildir dikkat edin. Ayrıca stres altına girmeyecek yüksek kalitede bir bıçağa da ihtiyacınız olacak.
 5. Ateş Başlatma – Çakmak veya başka herhangi bir yangın başlatma aletiniz olmadığını varsayalım. Bıçak kıvılcım çıkarabilir. Sadece bağlayıcınızı hazırlayın bir dal parçasından ince küçük parçalar hazırlayın ve kıvılcım üretmek için bıçağınızı bir taşa vurmaya başlayın. Kıvılcımlar ısıyı tutacak ve ateş başlayacaktır. Bu yöntem de biraz pratik gerektirir.
 6. Alet – Çatalın yok mu? Sadece bıçağınla ye. İyice temizlemeyi unutmayın
 7. Konserve Aç – Malzemelerinizde bir kutu veya konserve açmanız gerekse de size yardımcı olacaktır.
 8. Kazma Aleti – Bıçağınızın iyi yapıldığını farz ederseniz, gerekirse mini bir kürek görevi görebilir. Kendi ateş çukurunuzu kazabilir, atıkları atmak için bir delik açabilirsiniz.
 9. Çekiç – Sağlam bir bıçağın arka kısmı, kazıkların yere veya çivileri biyerlere çakabilirsiniz.
 10. Kazık – Kazık yoksa bıçağınız barınağınız için çapa olarak görev yapabilir yere derince saplayın.
 11. Acil Durumda – Giysilerinizin şeklini hızlı bir şekilde değiştirmeniz gerektiğinde, kesiklere turnike yapmak için vs. giysilerinizi kesip ayırabilirsiniz, ekipmanlarınızdaki vidaları çevirip, bıçak işi kolayca halledebilir.
 12. Alet Yapımı – Bıçağın mükemmel bir yardımcı araç olarak nasıl kullanılabileceğine dair örnekler üzerinde durduk ancak iyi bir bıçağın sizin için de araçlar yapabileceğini unutmayın. Örneğin, bir kazık veya mızrak tıraş etmek için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, balık kancası, barınak vs gibi araçları da yapmak için bir bıçağı kullanabilirsiniz.
 13. Halat Yapımı – Bıçağınızı uzun ağaç kabuğu şeritlerini kesmek için kullanın, daha sonra bu şeritleri daha ince şeritler haline getirin ve ip yapmak için onları bir araya getirin.
 14. Barınak Yapma – Barınak yapımı üstünde çalışırken, bir testere kullanmanız daha iyi olur. Ama eğer bunlara sahip değilseniz, bir bıçak kullanabilirsiniz. Gördüğümüz gibi ahşap parçalayabilir, kazık yapmanıza ya da ip yapmanıza yardımcı olabilir ve ayrıca ipin yerleştirileceği çentikler yapmak için de kullanabilirsiniz.
 15. İlk Yardım – Bıçağınız tıbbi bir acil durum esnasında çok değerli bir araç olabilir. Çıplak ellerinizi kullanarak bandajları parçalamak ya da bir yaradan ahşap veya metal parçaları almak acı verici olur ve zaman alır, ancak bir bıçak bu şeyleri kolayca yapabilir.
 16. Kurtarma Aracı – Bir kazadan sonra araçlarında birisi sıkışırsa, bıçağını kullanarak pencereyi kırabilir ve emniyet kemerini kesebilirsiniz.
 17. Sinyal – Bıçağınız yeterince parlaksa, birinin dikkatini çekecek bir sinyal ayna olarak kullanabilirsiniz. Bıçağınız yeterince parlak değilse parlatabilirsiniz.
 18. Hedef Vurma – Bıçağınızı ağaçlara veya başka bir tahta hedefe atmayı deneyin. Belirli bir mesafedeki bir hedefe hakim olduğunuzda, birkaç adım geriye gidip denemeye devam edin.

Gördüğünüz gibi, hayatta kalmak için bıçaklar çok yönlü ve güvenilirdir, bu yüzden en azından birine sahip olmalısınız (ve tercihen iki veya üçüne). Ağır işler için daha büyük ve sağlam veya hassasiyet gerektiğinde daha küçük bir katlanır bıçağınız olması gerekir.

İsviçre çakısı

İsviçre çakısı

Birde isviçre çakısı var tabiiki onu unutmak ayıp olurdu ama doğada ve söz konusu hayatta kalma konusunda pek işimize yaramaz. Çünkü diğer bıcaklar kadar sağlam değildir, fazla zorlamaya gelmez. Pense gibi araç gereçleri barındıran çok amaçlı çok farklı bıçaklarda var ama temin edilmesi ve basitliği açısından normal bıçaklardan bahsettim.

Bir bıçak ile yukardakileri ve daha fazlasını elbette yapabilirsiniz, ben aklıma gelenleri toparladım. Sizde yorumlarla destekleyerek artırabilirseniz, listeye eklerim.

Son söz olarak lütfen şunu unutmayın, her bıçağın yapabileceği şeyler farklıdır. Bir bıçağın hem demiri kesmesini hemde ardından kağıdı kesmesini beklemeniz büyük bir hatadır. Her bıçağın çeliği, ağzı ve yapısı aynı zamanda kullanım amacı farklıdır. Bu söylediklerimizi zor durumda kaldığınızda veya sadece gerektiğinde yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir