Google’dan Aşık Veysel’e Doodle

368

Farketmeyen yoktur sanırım. Google ünlü halk ozanımız Aşık Veysel’e doodle yaptı. Şimdi diyeceksiniz ki doodle nedir? Ne işe yarar? Anlattığımda önemini anlayacaksınız.

Aşık Veysel doodle

Aşık Veysel doodle

Belirttiğim gibi birçok kişi zaten farketmiştir, Google’ın Aşık Veysel 123. yaşı için yaptığı doodle’ı. Daha önce güzel ülkemiz ve değerlerimiz içinde doodle yapmıştı Google.

Doodle nedir?

Google’a girdiğimizde bazen Google logosunun farklı resimler veya animasyonlardan oluştuğunu görürüz. Bunun sebebi dünya veya yayınlandığı ülkeye özel bir durum veya olaydır. Ya da resmi bir gündür. Doodle’ler, tatil günleri ve yıl dönümlerini kutlamak amacıyla veya ünlü sanatçıların, kâşiflerin ve bilim insanlarınının anılması amacıyla Google logosunda yapılmakta olan eğlenceli, şaşırtıcı değişikliklerdir. Bu doodle’ler ortak değerler için yapılmış olduğundan dolayı güzel bir hitap biçimidir ve görenleri bir hayli mutlu etmektedir. Doodle kavramı ilk olarak 1998 yılında ortaya çıkmış bir kavramdır. Google’ nin hazırladığı doodle’ler bazen tek bir ülkede, bazen de tüm dünyada yayınlanabilmektedir. Bazı günler birden fazla doodle hazırlanabilmektedir. Bazı günler ise hiç doodle olamayabiliyor. İsteyen herkes doodle için fikirlerini gönderebilmektedir.
Peki, bu doodle’lar nasıl ve kim tarafından seçiliyor?
Bir grup Google çalışanı, fikir paylaşımında bulunur ve hangi etkinliğin doodle ile kutlanacağına karar vermek amacıyla düzenli olarak bir araya gelmektedir. Doodle fikirleri Google çalışanlarının ve Google kullanıcıları dâhil pek çok kaynağın eseridir. Doodle seçme süreci, Google’ın kişiliğini ve yeniliğe olan tutkusunu yansıtmakta olan ilginç etkinliklerin ve yıl dönümlerinin kutlanmasını hedefler.
Doodle’ler bazen güldürüyor bazen de hüzünlendirebiliyor. Belirli bir olayı anmamıza neden oluyor bazen de. Genelde amacımız sadece arama yapmak olduğunda gözümüzden kaçsa da, aslında önem taşıyan bir aracıdır doodle.

İşte bu yüzden Google gibi dünya devinin Aşık Veysel için yaptığı doodle gerçekten çok etkili ve çok güzel bir olay. Teşekkürler Google amca.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir