Eğlence Hamuru Slime Nedir Nasıl Yapılır?

445

Son zamanlarda yeni ve eğlenceli bir akım oluştu; Slime. Her yerde duyduğumuz, Youtube kanallarında videoları yer alan bu Slime nedir nasıl yapılır kısaca anlatalım.

Slime nedir basıl yapılır

Slime nedir nasıl yapılır

Slime 1920’li yıllarda Amerika’da ortaya çıkmış, eğlence amacı ile kullanılan yarı akışkan, yarı yapışkan bir eğlence hamurudur. Ortaya çıkması her ne kadar eski olsa da popülerliği daha yeni. Her ne kadar bildiğimiz oyun hamurlarına benzese de daha akışkan ve yapışkan olması eğlenceli kısmını büyüten faktörler. Özellikle de eşyalarda iz bırakmaması, sağlığa zararlı bir etkisi bulunmaması yetişkinlerin de çocuklar için tercih ettiği bir oyuncak türü. Oyuncakçılarda satılmasına rağmen yapımının da zevkli olması, evde yapılma oranını arttırıyor. İşte Basit Slime Yapımı tarifi;

Slime Malzemeleri:

  • 1 bardak ılık su
  • 1 bardak oda sıcaklığında su
  • Su bazlı polimer tutkal (K-10)
  • Çay kaşığının ucu ile jellendirici (borax)
  • Çay kaşığının ucu ile gıda boyası
  • İstediğiniz miktarda sim

Slime Tarifi:

Bir bardak ılık suyumuza çay kaşığının ucu ile gıda boyasını ve yine çay kaşığının ucu ile jellendiriciyi ekleyerek kıvama gelinceye kadar karıştırıp, daha sonra bir kenara koyuyoruz. Başka bir kapta bir bardak tutkalı ve üzerine oda sıcaklığında ki suyu ekleyip karıştırıyoruz. Karıştırırken ilk başta hazırladığımız jellendiricili suyu da yavaş yavaş ekliyoruz. Eklerken karıştırmaya devam ediyoruz. Karışımımız kaba yapışmayacak kıvama gelince Slime hazırlanmış olur. Daha sonra isteğinize göre sim dökebilirsiniz. Koyu olursa biraz daha su katabilirsiniz.

Bizim anlattığımız basit slime yapımıyla ilgiliydi. Daha fazla ve farklı slime çeşitleri için youtube kanallarından aratarak izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir