Ege Dizileri Neden Bu Kadar Seviliyor?

577

Ege dizileri o kadar fazla çekilmeye başlandı ki artık yazın geldiğini bir ege dizisi gördüğümüzde anlar hale geleceğiz. Baba Ocağı, Düriye’nin Güğümleri, Güzel Köylü, Kalbim Ege’de Kaldı, Hanım Köylü ve bu yaz ekranlarda yerini bulan Hayat Sevince Güzel, güzel Ege’mizde geçen dizilerden bazıları.

Algı Eke pek çok Ege dizisinde yan rollerde yer almışken, bu sezon başrolde. Ege dizilerinde rol alan oyuncular adeta birinden diğerine transfer oluyor. Hatta “Şu isim bu sene hangi Ege dizisinde hangi rolde olacak acaba?” demekten insan kendini alamıyor.

Neden Ege?

Ege’nin insanının samimiyeti özellikle büyük şehirlerde yaşayanların özlemini çektikleri bir şey. Ekranlarda dahi olsa bunu görmek, günümüz dünyasında böyle saf ve içten insanların olduğunu bilmek insanı mutlu ediyor.

Ege kasabaları beyaz-mavi uyumuyla insanı adeta büyülüyor. Doğal güzelliklere pek düşkün olan ancak yine büyük şehirlerde bu güzelliklerin varlığını doyasıya yaşamaya çalışmaktan fırsat bulamayan çoğu kişi bu dizileri izlemeyi seviyor, yaşayamadıkları güzellikleri ekranlarda görmekten mutluluk duyuyorlar, tıpkı gezi programlarının sevilmesi gibi.

Kötü olaylar görmekten, okumaktan ve izlemekten sıkılan insanlar gülmek istiyor. Ege dizilerinde neşeli insanlar, esprili bir dil yer aldığı için olsa gerek Ege dizilerini izlemek insanlara iyi geliyor.

Günlük yaşantımızda böyle bir şey olmasa da dizilerde insanlar İstanbul Türkçesi kullanıyorlar. Bu durum insanlara yapay geldiği için, Ege dizilerinde oynayanlar şiveyi başarılı yapamasalar da en azından topluma gerçekçi geliyorlar belki de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir