Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Alınır?

252

Para piyasası çok hareketli ve inişli çıkışlı değer kayıplarının ya da değer kazanmanın sirkülasyonu ile her türlü komploya açık, spekülasyonların olduğu, doyumsuz yatırımcıların entrikalarının olduğu bir işleyiş ortamında geliştirilen elektronik para sistemidir.

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında geliştirilen Bitcoin, eşler arasında para transferini gerçekleştirirken daha önceki dijital para girişimlerinden farklı olarak, eşler arasındaki ağın işleyişinin onaylanması ve mükerrer harcamaların önüne geçilmiş olması sağlanmıştır.

Bitcoin Hakkında Kısa Bilgiler

Bitcoin bir çeşit dijital para birimidir ve ortamlarda en fazla 21 milyon Bitcoin üretilebilmektedir.

• Kimse tarafından kontrol edilemeyen bu dijital para birimi, dijital cüzdanlarda tutulabilmekte satın alım veya üretim yapılabilmektedir.

• Bitcoin, herhangi bir kalıp üzerine basılamaz, dolar ve Euro gibi diğer para birimlerinden çok farklıdır. Bilgisayar üzerinden matematiksel problemleri çözebilen bir yazılım tarafından, dünya genelindeki milyonlarca kişi tarafından basılmaktadır.

• Çok sayıda benzer para birimleri olsa da, Bitcoin para biriminin diğerlerinden farkı, şifreli para birimi kategorisinde bir ilk olmasıdır.

Bitcoin Farkı Nedir?

Bitcoin internet üzerinden alışveriş yapmada kullanılan bir para birimidir. Diğer para birimleri ve dijital para birimleri ile de değiş tokuş (Exchange) yapılabilmektedir.

En önemli özelliği ise diğer para birimlerine göre bağımsız bir para birimi olmasıdır.

Bitcoin dijital para biriminin bir merkezi yoktur ve herhangi bir kurum tarafından kontrol altında tutulamamaktadır. Bu nedenle de pek çok kişi parasını bitcoinde muhafaza etmeyi yani saklamayı tercih etmektedir. Çünkü hiçbir banka bu parayı kontrol edememektedir.

Bitcoinin Temeli Nedir?

Normalde para, vatandaşların Merkez bankalarında bulunan altın rezervleri karşılığında olan, ellerinde tuttukları likidite ve rakamsal bir değişim aracıdır diyebiliriz. Yani paranın değerini altın rezervleri belirler. İnsanlar tüm dünyada Bitcoin üretmek adına matematiksel hesaplamaları çözen yazılımları tercih etmektedirler.

Bitcoin diğer para birimleri gibi Merkez Bankasında basılmamaktadır. Bankalardaki işleyiş detaylarından uzaktır, karışık prosedürlerle ilgisi yoktur ve insanlar tarafından kolay anlaşılabilirdir. Ülkenin borcunu ödemek için paranın değerini düşürmek pahasına bankalar para basabilmektedir. Oysa bu dijital para sisteminde bu mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir