Altın Piyasasındaki Ons Nedir?

445

Sık sık görüp duyduğumuz ama pekte bilmediğimiz bir terim olan ons nedir bu yazımızda açıklamaya çalışacağız.

Ekonomi ile ilgilenen herkes piyasa ile ilgili bazı terimlere ve kavramlara yabancı değildir. Yatırım denildiğinde ilk akla gelen altın ile yapılan tasarruflar olup ilk sırada yer almaktadır. Özellikle ülkemizde geleneksel yatırım, yastık altı olarak adlandırılan altın tasarrufu ön sıradadır.

Çeyrek altın, yarım altın, tam altın, gram altın denilirken ons fazla tanınmamaktadır. Bunun nedeni ise ülkemizde altın fiyatlarının çeyrek altın üzerinden takip edilmesinden kaynaklanmaktadır. Yurt dışında ise ons fiyatının baz alınması ile takibi yapılmaktadır. Bu nedenle yabancılar ons fiyatına ve ons kavramına daha aşinadır. Fakat ülkemizde bu duruma yabancı kalınmaktadır. O halde ons nedir ve ne anlama gelir konusunu anlamak gerekmektedir.

Ons Ne Demektir?

Altın, gümüş, platin gibi değerli madenlerin ölçülmesinde kullanılan bir ağırlık ölçüsü birimi olan ons, aynı zamanda elmas, yakut gibi değerli taşlar için de kullanılmaktadır. Fransa’da ise ons ölçü biriminin karşılığı 30.59 gramdır. Fakat ABD ile İngiltere bu ölçü birimini 28,349 gram olarak hesap etmektedir.

Ons Hesabı Nasıl Yapılır?

Bizim ülkemizde altın fiyatının hesaplanmasında kullanılan ons biriminde 1 ons 31,10 gram altın olarak hesaplanmaktadır. Yani, ekonomi bültenlerinde kullanılan terimler arasında ons altın fiyatından bahsediliyor ise bu 31,10 gramlık altından bahsediyor demektir.

Gram altının ne kadar olduğunu hesap edebilmek için ons fiyatını 31,10 grama bölerek elde edebilirsiniz. Ayrıca ons fiyatı genel olarak ABD doları olarak ifade edilmektedir. Bu nedenle gram fiyatı hesaplandıktan sonra Türk lirasına çevirerek bizdeki karşılığının hesaplanması mümkün olmaktadır.

Petrol fiyatları ile gram altının ons fiyatları birbirlerine paralellik göstermektedir. Dolayısı ile petrol fiyatlarında artış görüldüğü zaman, ons fiyatlarında da artış gözlemlenmektedir. Bunun tam aksine petrol fiyatlarındaki düşüşlerde yine birbirine paralel bir biçimde ons fiyatlarında da düşüşler yaşanmaktadır. Fakat bu durun sürekli böyle olacak anlamı da taşımamalıdır. Çünkü kimi zaman birbirlerine ters orantılı olarak da hareket edebilir. Bu durum farklı nedenlere bağlı olan ve nadir rastlanan durumlardır. Siyasi istikrarsızlık hareketliliği yani ani iniş ve çıkışı tetiklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir