4.5G Nedir? Ne İşe Yarar?

421

Dördüncü nesil kablosuz iletişim ağlarına genel olarak 4G adı verilir. Ancak ülkemizde 4G’nin daha fazla gelişmiş olan versiyonu (LTE Advanced) kullanılıyor ve bu yüzdende 4G yerine 4.5G kavramıyla birlikte kullanılıyor.

4.5G nedir

4.5G nedir

Standart bir 4G bağlantısı ortalama olarak 100 mbps hıza ulaşabiliyorken, 4.5G bir başka deyişle LTE Advanced teknolojisi 300 mpbs hızı görebilmektedir. Buda yaklaşık olarak saniyede 37,5MB ve üzeri demek oluyor. Bu teknolojiden önce kullanmakta olduğumuz teknoloji olan 3G teknolojisi yoğunluk olmadığı zamanlarda 20-25 mbps hızlara ulaşabilmekte. Tabi bu kağıt üzerinde operatörlerin vermiş olduğu bir hız bunu da unutmamak lazım. 4.5G’nin 5G’nin sunduğu 1000 mbps gibi hızlara ulaşamayacağını da unutmayalım.

Peki, gelelim bu 4.5G teknolojisinin ne işe yaradığına. Aslında zamanımızda 3G teknolojisi normal şartlar altında fazlasıyla yeterliydi. Ancak 4.5G ile birlikte internet gezintilerimizde, video izlemelerimizde, müzik dinlemelerimizde takılma ve bekletme olmadan kesintisiz ve çok hızlı bir şekilde kullanım imkanı sunabilecek bir teknolojidir. Skype, facebook, facebook Messenger, hangouts, instagram vs. sosyal medya uygulamalarında büyük bir hızla ve yüksek kalitede kullanım imkanı sunmaktadır 4.5G teknolojisi. Özellikle bulut depolama teknolojisinde kullanımı oldukça rahat ve hızlı olacaktır. Çünkü çok yüksek boyuttaki bir dosyayı telefonumuzda yer olmadığı için bulut depolamaya atmak istediğimizde çok kısa bir süre içerisinde dosyamız yüklenmiş ve depolanmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir